
Unikko Shape kulho 11 cm 2 kpl, valkoinen/viininpunainen
Marimekon Unikko Shape -kulhot tekevät jokaisesta tarjoilusta pienen designelämyksen. Setti koostuu kahdesta pienestä kulhosta, jotka on muotoiltu ikonisen Unikko-kukan mukaan. Kulhot ovat halkaisijaltaan 11 cm ja niissä on kaksi erilaista lasitetta – pehmeä vaalean sävy ja syvä viininpunainen vaihtoehto – jotka yhdessä luovat elävän kontrastin ja leikkisän ilmeen kattaukseen.
Kulhot on valmistettu kivitavarasta ja ne sopivat täydellisesti pienten annosten, kuten pikkupurtavien, marjojen, pähkinöiden tai lisukkeiden tarjoiluun. Orgaaninen muoto tekee jokaisesta tarjoilusta pienen muotoiluelementin.
Lasitteen ja muodon säilyttämiseksi suositellaan käsinpesua, vaikka kulhot kestävät tarvittaessa myös konepesun. Sarja toimitetaan Marimekon logolla varustetussa lahjapakkauksessa, mikä tekee siitä arvostetun lahjan tai inspiroivan yksityiskohdan omaan kotiin.
Setti toimitetaan Marimekon logolla koristellussa pakkauksessa, mikä tekee siitä erinomaisen lahjan tai tunnelmallisen lisän omaan astiastoon. Maija Isolan vuonna 1964 suunnittelema Unikko-kuosi on noussut luovuuden ja ilon symboliksi – ominaisuudet, jotka välittyvät myös näistä koristeellisista kulhoista.
Lisätietoa Unikko Shape kulho 11 cm 2 kpl, valkoinen/viininpunainen
- Tuotemerkki: Marimekko
- Sarja: Unikko Shape
- Kategoria: Kulhot
- Tuotenumero70928
- Toimittajan tuotenumero: 074590-380
- Kestää konepesua: Käsinpesu suositeltavaa
- Väri: Burgundy, kivitavara
- Materiaali: Kivitavara
- Kulhojen määrä: 2 kpl
- diameter:11 cm

